Rexhep Kabashi No.8 Bazhdarane - Prizren +383 49 400 377 info@dentaristo.com

Gülüşünüz Sizi Anlatır.

Estetik Diş Hekimliği

ESTETİK ÇALIŞMALAR
Estetik diş hekimliği; diş hekimliğinin, ağız ve diş bölgesini sağlık ve estetik açıdan yeniden düzenlenmesini ele alan önemli bir branştır. Önemli olan tıbbi kurallar dahilinde size yakışan estetik gülüş ifadesini oluşturmaktır. Dişlerimiz çiğneme, konuşma gibi asıl fonksiyonunun yanı sıra estetik açıdan toplumdaki özgüvenimizi de fazlasıyla etkiler. Gülüşümüz insanlarla iletişimimizde çok önemli bir faktördür. Dişlerdeki renk ve şekil bozuklukları bireyde psikolojik rahatsızlıklara kadar varan problemlere neden olabilir. Yapılan araştırmalar gülüşüne güvenen bir bireyin sosyal, iş ve günlük hayatında diğer bireylere oranla çok daha mutlu ve başarılı olduğunu göstermiştir.

Estetik diş hekimliği çok hassas bir bilimsel çalışmadır. İdeal görüntüyü sağlamak adına sağlıktan ödün verilmemelidir.

Yüz estetiğinin olmazsa olmazı diş estetiğidir.

Kötü görünümlü dişlerle yaşamak bir kader değildir. Bir tercihtir.

Diş Eksikleri
Günlük yaşamımızda yaşam kalitemizi arttıran dişlerimizi çeşitli nedenlerden dolayı kaybetmek zorunda kalabiliriz. Dişlerimizi kaybetmemize sebep olabilecek durumlar:
• Uzun süre tedavi edilmemiş diş çürükleri
• Travma (trafik kazaları, spor kazaları, şiddet v.b)
• Restore edilemeyecek kırıklar
• Diş eti problemleri nedeni ile diş çevresinde kemik kaybı
• Kanal tedavisi ve apikal rezeksiyona rağmen iyileşme göstermeyen enfeksiyonlar.

Dişlerimizin Kaybı Bize Ne Tür Sorunlar Yaratır?
• Beslenmede zorluklar
• Çiğnemenin bozulmasına bağlı olarak mide ve sindirim sistemi rahatsızlıkları
• Çene ekleminde problemler
• Konuşmada bazı seslerin çıkarılmasında güçlükler
• Eksik dişin sayısı arttıkça yanak, dudak, yüz bölgesinde destek kaybına bağlı yaşlı bir görünüm
• Görünümün değişmesine bağlı olarak özgüven kaybı ve psikolojik problemler
• Eksik dişin olduğu bölgeye komşu dişlerde boşluğa doğru devrilme (yan yatma)
• Eksik dişin karşısındaki dişte uzama
• Ağız sağlığının bozulmasına bağlı olarak dişlerde çürük ve diş eti problemleri oluşur.
• Eksik diş bölgesinde kemik seviyesi azalır.

Dişlerde Renk
Dişlerde renk problemlerinde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da kişinin ten rengidir. Ten rengi yapılacak uygulamanın renginin belirlenmesinde çok etkindir. Koyu ten rengine sahip bireylerde çok açık renkli dişler görüntüyü doğallıktan uzaklaştıracaktır. Açık ten rengine sahip bireylerde ise bu dişler çok daha doğal ve estetik görünecektir.

Metal Altyapılı Porselen Kaplama
Metal Altyapılı Porselen, çürük, kırık veya başka bir nedenle aşırı madde kaybı olan dişlerin küçültülüp kaplanması işlemidir. Köprü, bir veya birden fazla diş eksikliğinde, komşu dişlerin küçültülüp, bunlara gelen özel kaplamalardan destek alınarak ara boşlukların doldurulması işlemidir. Herhangi bir nedenle diş kaybı meydana geldiğinde komşu dişlerde bu boşluğa doğru hareket başlar. Bunun sonucunda yandaki dişlerde dişeti problemleri, bu boşluğa devrilmeye bağlı kemik kayıpları, estetikte bozulma ve çiğneme kuvvetlerinde değişiklikler oluşur. Eğer uzun süre bu boşluk implant ya da köprü ile restore edilmezse bu komşu dişlerde de kayıplar olabilir.

Metal Altyapılı Porselen Kaplama Nedir?
Metal altyapılı porselen diş hekimliğinde kullanılmak üzere üretilmiş olan çeşitli metal alaşımlarının porselenin altına altyapı olarak kullanıldığı kaplama türüdür. Bu metaller diş ve dişeti dokularıyla uyumlu oldukça dayanıklı standart metal alaşımlardır.

Metal destekli porselen kaplama
Metal altyapılı porselen kaplama diş hekimliğinde genellikle köprü protezlerinde kullanılır. Genellikle arka dişler üzerinde kullanılan güçlü, sağlam tatmin edici estetiği bir protez türüdür.
Estetik beklentisi yüksek olan ön diş bölgesinde daha az tercih edilmektedir. Bu bölgeler için Zirkonyum, Emax, Laminate Veneer gibi tam seramik uygulamalar tercih edilmektedir.

Metal destekli porselen kaplama AVANTAJLARI
– Metal destekli porselen kaplamalar oldukça sağlam ve uzun ömürlüdür. İçerisinde bulunan metal alaşım diş ve çevre dokulara mükemmel uyum sağlar.
– Tam seramik kuronlara göre(zirkonyum, Emax) daha uygun maliyetlidir.
– Metal destekli kaplamaların gerekli hassasiyet gösterildiğinde tatmin edici bir estetiği vardır.

Metal destekli porselen diş DEZAVANTAJLARI
– İçerisinde bulunan metal alt yapıdan dolayı doğal dişlerde bulunan şeffaf ve ışık geçirgen yapı bu protezlerde bulunmaz.
– Estetiği zirkonyum ve tam porselenlere göre daha zayıf bir uygulamadır.
– İnce tip diş eti kalınlığı olan bireylerde diş eti kenarında koyu renk bir çizgi görülme ihtimali olabilmektedir.
– Protez hazırlığı için doğal dişten aşındırma yapılması gerekmektedir.
– Nadir olarak içerinde bulunan metallere karşı alerji olabilmektedir.

Tedevi süresi nekadar sürer?
Metal Altyapılı Porselen uygulaması 2-3 seansta yani 1 hafta içinde tamamlanır. Böylece yepyeni bir gülümsemeye çok kısa zamanda sahip olabilirsiniz.

Zirkonyum Kaplama
Bu sistemde alt yapı olarak metal yerine beyaz bir alaşım olan zirkonyum kullanılır. Son teknoloji ürünü bu alt yapıyı estetik ve dayanıklılığı bir arada sunabilme özelliğine sahip tek malzemedir. Sistemin en büyük avantajı ulaştığı çok yüksek dayanıklılıkla arka bölgedeki köprülerde de tam estetik bir görünüm sağlamasıdır. Metal destekli porselenlerde kullanılan malzemelere göre ağız dokularıyla uyumu çok daha iyidir. Aynı zamanda kimyasal özelliklerinden dolayı ağız sıvılarından etkilenmez ve diş etlerinde herhangi bir renklenmeye, boyanmaya, gri şeritlere sebep olmaz. Diş etleri çekilse bile estetiğinden bir şey kaybetmez. Dayanıklılığı yüksek olduğu için köprü yapımında (çok uzun köprüler hariç) ve arka bölgelerde de kullanılabilir. Işık geçirgenliği çok iyi olduğu için kliniğimizde en çok tercih ettiğimiz uygulamalar arasındadır. Zirkonyum destekli porselenler implant üstü kron köprü yapımında kullanılabilirler.
Sonuç olarak denilebilir ki; Zirkonyum modern diş hekimliğinin temel gereksinimleri olan estetik, sağlamlık, doku uyumu ve doğallık konularında bugüne kadar ulaşılan en yüksek kaliteye sahip üründür bir tanesidir.

Zirkonyum Kaplamanın Avantajları
• Estetik olarak değerlendirildiğinde mükemmeli yakalayan bir malzemedir. Ayrıca diğer tam seramik sistemlerle karşılaştırıldığında daha dayanıklıdır.
• Bio uyumluluğu çok iyi olan, doku dostu bir malzemedir ve alerjik reaksiyonlara neden olmaz.
• Ağızda tad bozukluğuna, dişeti problemlerine ve ağız kokusuna yol açmayan sağlıklı bir materyaldir.
• Zirkonyum dişler yiyecek atıklarının ve mikroorganizmaların diş yüzeyine tutunma oranını düşürmektedir. Böylece iyi bir ağız hijyeni sağlanmaktadır.
• Zirkonyum oksit ısıyı iletmez, sıcak ve soğuk yiyecekler aldığınızda dişlerinizde hassasiyet meydana gelmez
• Alt yapısında metal olmadığı için kuron-diş eti hizasında koyu renk bir çizgi olmaz. Böylece daha estetik bir görüntü sağlanır.
• Diş yüzeyleri son derece pürüzsüz olacağı için sigara ve benzeri sebeplerden kaynaklanan diş lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını minimuma indirir.
• Zirkonyum ışığı geçiren yapısı ile doğal diş yapısına çok benzer ve ağızda estetik oluşturur, çok iyi yapılmış olan metal destekli porselenlerde bile bir matlık ve yapaylık vardır. Bu nedenle özellikle ön dişlerde zirkonyum tedavisi tercih edilebilir
• Vücudumuzla mükemmel uyum sağlandığı için diş eti hastalığı olan ya da diş eti hastalığına yatkın olan kişilerde rahatlıkla kullanılabilir.

ZİRKONYUM NEDİR?
Uzun yıllardır porselen uygulamalarında dayanıklılık için, porselen dişin altına metal bir alt yapı kullanılmaktaydı. Bu metal alt yapının diş etleri, ağız kokusu, genel vücut sağlığı ve en önemlisi estetik yönden sakıncaları olduğu bilindiğinden, porselen alt yapısında metale alternatif bir malzeme arayışı yıllardır sürmekteydi. Daha önce tıbbın diğer alanlarında başarıyla kullanılan zirkonyum ’un diş hekimliğinde porselen metalin yerine uygulanması ile yeni bir devir açılmış oldu.
Çünkü bu yeni zirkonyum alt yapılı porselen kaplamalar diş eti problemi ve alerji yapmamasının yanında, ışık geçirme özelliği ile doğal dişlere yakın estetik ve fonksiyonu yakalamamızı sağlamaktadır.

Zirkonyum Tedavisi ne kadar sürer?
Zirkonyum altyapılı dişler yaklaşık 2-3 seansta yani 1 haftada tamamlanır. Böylece yepyeni bir gülümsemeye çok kısa zamanda sahip olabilirsiniz.

E-Max Kaplama
Son yıllarda sanatçılarda ve oyuncularda gördüğümüz muntazam dizili bembeyaz dişler aslında estetik diş hekimlerinin eseri. Zamanla sararan ya da bakımsızlıktan dolayı renkleşen dişler için uygulanan tedavi yöntemleri, günümüzde popülerlik kazanmış ve ünlü isimleri idol olarak alan kişiler tarafından da talep edilir olmuştur. Estetik kaplamalarda öne çıkan emax yöntemi, çoğunlukla öndeki kesici dişlere uygulanır. Emax, sağlığını yitirmiş ve kazanılmaya çalışılan dişlere değil, estetik olmayan ve sahibini oldukça rahatsız eden kişilere yaptırılır. Estetik kaplama emax, çok fazla dayanıklı olmaması hasebiyle arka dişlerde çalışma alanı bulmaz. Arka bölgedeki diş kayıplarında ya da çürüklerinde daha kalıcı ve sağlam olan implant, zirkonyum gibi tedavi yöntemleri tercih edilir.

E-max Porselenler, alt yapısında güçlendirilmiş porselen bulunan ya da tamamıyla blok olarak güçlendirilmiş porselenden yapılan  estetik olarak en gelişmiş kaplamalardır. Bu tür kaplamalarda diğer kaplamalardaki gibi metal alt yapı ya da zirkonyum alt yapı bulunmamaktadır. Laboratuvar aşamaları tamamıyla bilgisayar destekli özel tarayıcı ve yazıcı sistemler (CAD-Cam) ile gerçekleştirilir. Bu nedenle teknik olarak oldukça hassas uygulamalardır.
Özellikle estetiğin çok önemli olduğu ön grup dişlerde, tek diş kaplamalarında ya da nadiren arada bir veya iki eksik dişin bulunduğu kısa köprü uygulamalarında ve lamina yapılamayacak kadar fazla madde kaybı olan dişlerde alternatif materyallere göre estetik üstünlüğü nedeniyle tercih edilmektedir.

Avantajları
• Işık geçirgenlikleri çok iyi olduğu için doğal dişe en yakın estetiği verirler.*Dişeti seviyesinde gri,mor renkleşme oluşturmaz.
• Zirkonyum ya da metal altyapılı kaplamalara oranla dişte daha az aşındırma yapılır.
• Allerjik reaksiyon gözlenmez.
• Sıcak-soğuk iletkenlikleri çok düşüktür.

Deazavantajlar
• Çok dirençli bir materyal olmadığı için fazla basınç gelen uzun köprülerde kullanılamaz.
• Metal altyapılı kaplamalara göre daha maliyetlidir.

 Tedevi süresi nekadar sürer?
E-Max veya Empress uygulaması 2-3 seansta yani 1 hafta – 10 gün içinde tamamlanır. Böylece yepyeni bir gülümsemeye çok kısa zamanda sahip olabilirsiniz.

Laminate veneer
Dişlerin ön yüzeyine yapıştırılan ince porselen yapraklardır. Dişlerin renk, şekil ve konum bozuklarının düzeltilmesini sağlar. Dişlerden minimum aşındırma yapılarak veya aşındırma yapılmaksızın oldukça doğal ve estetik bir görünüm elde edilmektedir. Bu, tedavinin en önemli özelliği dişten kaldırılan dokunun çok az olmasıdır. Ortalama 0,3-0,7 mm diş dokusunu aşındırmak yeterlidir. Daha sonra veneerler istenen renk ve formda hazırlanır ve yapıştırılır. Çok ince olmaları ve metal içermemeleri sebebi ile estetik olarak çok başarılıdır. Laminate veneerler ışığın geçmesine imkan tanıyarak, uygulandığı dişlerin tamamen gerçek gibi görünmesini sağlayan benzersiz bir kabiliyete sahiptir. Bu özelliği ile flaş ve disko ışıklarında da gerçek diş gibi görünür.

Tedevi süresi nekadar sürer?
Laminate veneer uygulaması 2-3 seansta yani 1 hafta – 10 gün içinde tamamlanır. Böylece yepyeni bir gülümsemeye çok kısa zamanda sahip olabilirsiniz.

Tedavi süreci Nasıldır.
İlk muayenede dişler daha kesilmeden hastadan bir ölçü alınır. Bu model ile laboratuarda özel bir malzemeden mock-up (prova çalışması) uygulaması yapılır. Size özel hazırlanacak olan model ile dişleriniz daha kesilmeden 3 boyutlu olarak kendi ağzınızda nasıl bir görüntüye sahip olacağınızı görebilirsiniz.
Daha sonra dişler aşındırılır ve hassas bir ölçü materyali ile ölçü tekrarlanır. Bir sonraki randevunuz da ise laminalar dişlerinize uygulanır.

LAMINATE VENEER’IN DEZAVANTAJLARI NELERDİR?
Diğer tedavi alternatiflerine göre maliyeti daha yüksektir.
Hassas bir tekniktir.
İyi bir klinik ve laboratuvar çalışması gerektirir.
Hekimin ve diş teknisyeninin bu konu üzerine teknik bilgisinin ve artistik yeteneğinin tam olması gerekir.

İmplant Destekli Kron Köprüler
Bir veya daha fazla diş estetiğinde dişsiz bölgeye yapılan implantlardan destek alınarak yapılan protezlerdir. Metal destekli porselen, zirkonyum gibi çeşitli materyallerden yapılmaktadır.

METAL DESTEKSİZ FULL PORSELEN ESTETİK KURONLAR
Estetik bir diş yapmanın en temel kuralı yaptığımız dişin doğala en yakın görünümde olmasıdır. Yani şöyle de söyleyebiliriz,

Öyle bir diş yapalım ki tüm kusursuzluğuna karşın doğal görünsün ve yapma olduğu belli olmasın.

Porselen dişler doğal yapıya yakınlığı ve sağlamlığı gibi nedenlerle uzun süredir diş hekimliğinde tercih edilen bir malzeme olagelmiştir.

Ancak doğal dişlerle metal destekli porselenler karşılaştırıldığında ışık geçirgenliği, renk oluşturmak, görünümde matlık, diş etlerinde renk değişiklikleri vb. dezavantajları olduğu uzun uygulama yılları boyunca gözlenmiş ve bu soruna çözümler aranmıştır. Seramik üst yapı altındaki metal altyapı bu dez avantajların nedeni olarak görülmüş ve yerine aynı şekilde sağlam ama daha estetik olan yeni alternatifler üretilmiştir.
Metal desteksiz seramikler işte bu arayışın sonucu olarak kullanılmaya başlamıştır.
Kuronların görüntüsünü pek çok şey etkilese de en önemlisi ışığa verdikleri tepkidir.
Doğal dişler ışığı geçirir. Bunun sonucu olarak da dişte derinlik ve canlılık ortaya çıkar.
Metal desteksiz porselen kuronların ışık geçirme özelliklerinden dolayı, derinlik ve canlılıkları daha fazladır, böylece doğal dişlere en yakın görsel sonuçlar elde edilir.

METAL DESTEKSİZ FULL METAL KURONLARIN AVANTAJLARI
• Full porselen kuronlar; ışık geçirgenlikleri doğal diş yapısına özdeş olduğundan estetik bir görünüm oluştururken, çok iyi yapılmış bile olsa metal destekli porselenlerde bir matlık ve yapaylık vardır. Bu nedenle özellikle ön dişlerde full porselen kuronlar tercih edilir.
Metal destekli porselenler mekanik olarak dişe yapıştırılırlar. Full porselenler ise mekanik ve kimyasal olarak dişe tutturulur. Bu yüzden metal desteklilere göre tutuculukları çok daha yüksektir.
• Metal desteksizlerde alt yapıda metal olmadığı için kuron-dişeti hizasında koyu renk bir çizgi oluşmaz. Kole birtimlerinde daha estetik bir görünüm sağlanır.
• Metal destekli porselenler bazı ışıklarda (mor ışık, flaş ve spot ışıklar vb. )abartılı beyaz görünürken mevcut doğal dişler ise, ağızda yokmuş gibi koyu renk bir boşluk görüntüsü verirler. Full porselenler de ise bu ayrım net olarak hissedilmez.
• Metal desteksiz porselenlerde, diş kesim özellikleri gereği protezler diş etine baskı yapmaz, dişeti rahatsızlıkları ve dişeti çekilmeleri daha az görülür.
• Diş eti çekildiğinde, full porselenler estetik görünümlerini korurken, metal destekli porselenler diş ile birleştikleri bölgede kötü bir görüntü oluştururlar.
• Alt yapıda kullanılan bazı metallere karşı (nikel vb.) oluşabilecek alerji riski full porselenlerde yoktur.
• Zirkonyum oksit doku uyumlu bir maddedir alerji yapmaz.
• Yapılan araştırmalarda diş etleri ile mükemmel uyum gösterdiği tespit saptanmıştır.
• Geçici olarak yapıştırılıp denenebilme özelliği vardır.

IPS – EMPRESS II KURONLAR
Güçlendirilmiş porselenin özel makinalarda sıkıştırılıp yüksek ısıda fırınlanmasıyla elde edilir. Özellikle ön dişlerde, ışık geçirgenliğinin çok iyi olmasından dolayı tercih edilir. Arka bölge için özellikle çiğneme kuvvetlerine karşı yeterince dayanıklı değildir. Ancak ön bölgelerde yüksek estetik avantajları tercih edilme nedenleridir.