Rexhep Kabashi Nr.8 Bazhdarane - Prizren +383 49 400 377 info@dentaristo.com

Ortodontik tedavinin amacı sadece dişlerdeki çapraşıklığı, çenedeki uyumsuzluğu düzelterek kişiye estetik bir katkıda bulunmak değildir. Bunun yanı sıra olması muhtemel diş çürükleri, diş ve diş eti hastalıkları, eklem problemlerini engellemek de  bu uzmanlık alanın görevlerinden biridir.

Panoramik Röntgen Nedir? Neden Çekilir.

Panaromik röntgen oldukça başarılı bir şekilde dişleri,  alt ve üst çeneyi, çene kemiklerindeki patolojik oluşumları gösteren bir film türüdür. En önemli özelliği gözle görülmeyen tüm detayları hekimin önüne sermesi ve doğru teşhis ve tedaviye yardımcı olmasıdır. Bu yüzden hastanın ilk muayenesi sonrasında ihtiyaç dâhilinde tedavi yolunu belirlemek için en çok tercih ettiğimiz bir yöntemdir. Kliniğimiz de Alman Marka Sirona Orthophos SL 3D with Cefalometry görüntüleme cihazımızın son teknoloji DSC Doğrudan Dönüşüm Sensörü ile Aşırı düşük dozla eşsiz görüntü kalitesi elde ederek birçok Panoramik röntgende görülemeyen en küçük detayları görme imkânına sahibiz.

Birçok kişinin merak ettiği konu panoramik röntgen çekimi sırasında herhangi bir zarar görülüp görülmeyeceğidir. Ancak ağrı ya da acı söz konusu değildir.

Hamileler birçok farklı röntgende olduğu gibi her çeşit dental röntgeni de çektirmemelidir. Bu yüzden panoramik röntgen ve diğer röntgen çekimlerini ve tedavilerini doğum sonrası döneme bırakmaları gerekmektedir. Planlı hamileliklerden önce anne adaylarına tavsiyemiz bir diş hekimi ne gidip panoramik röntgen çektirip muayene olmaları ve varsa diş sorunlarını hamilelik öncesi çözmeleridir. Hem de hamilelik sırasında bir problem olduğunda çektirmiş oldukları panoramik film mevcut durum hakkında diş hekimine oldukça fikir verecektir.

Panoramik, Sefalometrik veya 3D Tomografi röntgeni çektirmek isteyen hastalarımız randevu almadan röntgen çektirebilir. Kliniğimizde tüm röntgen çeşitlerimizin tamamı yaklaşık 5 dk sürer.

Modern teknoloji ile yeni geliştirilen cihazlar sayesinde çok daha az radyasyonla en iyi sonucun alınmasını sağlanmıştır. Dijital Dental Röntgende bulunan radyasyon diğer yöntemlere göre epey azdır ve modern teknikler, radyasyon düzeyini en aza indirmeyi başarmıştır.

Son yıllarda yapılan birçok bilimsel araştırmada diş hekimliğinde çok yaygın olarak kullanılan panoramik röntgenlerin birok hastalık tespitinde yeterli olmadığıdır. Dolayısıyla Panoramik röntgenlerde görülemeyen birçok detay ancak ve ancak dental tomografilerle (3d röntgenlerle) tespit edilebilmektedir.
3D diş tomografisi çene kemiğindeki kistlerin, kanserli dokuların ve diğer patolojik yapıların teşhisinde de önemli bir yer tutmaktadır. Erken teşhis sayesinde birçok ciddi problemin önüne geçebilmek mümkün olmaktadır.
Üç boyutlu diş tomografisi çekimlerinde standart radyografi tekniklerine göre uygulanan ışın dozu çok azdır.Özellikle cerrahi işlemler sırasında diş hekimine daha güvenli sınırlarda cerrahi uygulamalarını yapma imkanı sağlamaktadır. İmplant tedavisi ndeki başarı da yine tomografi çekimi sayesinde çok ciddi oranda artmaktadır.

Üç boyutlu görüntü sayesinde diş hekimleri, sanki dokuların içindeymiş gibi rahat ve net bir şekilde teşhis koyma ve tedavi yapma şansı yakalarlar.

Kliniğimizde bulunan SİRONA Orthophos SL 3D With Cefalometry  Tomografi Cihazımız maksimum 10x11cm  FOV alanı ve HD görüntü kalitesiyle elde edilen 3 boyutlu çene görüntüleri üzerinde bir çok tedavi planlamasını dijital ortamda yapma olanağı sağlıyor. Özellikle İmplant planlamsında panoramik görüntülerde görülemeyen çene kemiği kalınlıkları ve mandibular sinir uzaklıkları ve daha birçok detayı tespitlerimiz sayesinde oldukça yüz güldürücü sonuçlar alıyoruz. Sirona’nın Özellikle İmplant planlamısı için en son geliştirdiği Galaxis Bilgisayar programı ile implantlarımızı 3 boyutlu modelleme ile dijital ortamda yerleştiriyoruz ve böylece profesyonel bir planlama ile tedavimize başlıyoruz.

Dental Tomografinin (3D Dental Röngenin)  avantajları nelerdir?
• Dental Tomografiler, Medikal bir tomografiye göre 1/6 ye varan oranda daha az radyasyon ile çekim gerçekleşir.
• Verilen ışın miktarı sadece 0.7 – ile 1.5 panoramik röntgen kadardır.
• Işınlar sadece hedef bölgeye gittiği için tiroid bezi, katarakt gibi hassas organlar radyasyondan korunur.
• Görüntü kalitesi ve çözünürlük çok yüksektir.

Gelişen teknoloji sayesinde özellikle ortodonti tedavilerin de Dijital ortamda planlamasına olanak sağlıyor. Dijital ortamda yapılan bir tedavi planlaması sayesinde hem tedavi süreci kayıt altına alınabiliyor hem ölçümler profesyonelce yapılabiliyor hem de gelişim süreci detaylıca görülebiliyor. Artık bütün bunlar kliniğimizde bulunan Sirona Orthophos Sl 3D With Cefalometry cihazımızdan elde edilen dijital bir Sefalometrik radyografiyle çok kolay yapılabiliyor.

Sefalometrik röntgen  ön, arka ve yan pozisyonlarda kafa kemikleri ve yumuşak dokular aynı filmde görüntüleyebilen bir dental röntgen çeşididir. Çoğunlukla ortodontik tedavi veya ortognatik cerrahi gerektiren hastalardan alınmaktadır.

• Özellikle ortodontik tedavi planlamasında kullanılır.
• Alt ve üst dişlerin ve çenelerin birbirleri, kafa tabanı ve diğer anatomik oluşumlarla olan ilişkisini gösterir.
• Dişlerin ve çene kemiklerinin yumuşak dokularla olan ilişkilerinin de değerlendirilmesinde,
• Dikey boyutun değerlendirilmesinde,
• İmplant uygulamalarında özellikle alt çenede mandibular kanal ve simfiz bölgesinin lateral yönden preop ve postop değerlendirilmesinde,
• Tükürük taşlarının lokalizasyonunun, adenoid vejetasyonların, lateral yönden maksiler sinüsle değerlendirilmesinde yardımcı yöntem olarak kullanılabilir
• Özellikle ortodontistler dijital sefalometrik görüntülerini çeşitli yazılımlarla hastaların analizlerini yapmaktadır.