Rexhep Kabashi No.8 Bazhdarane - Prizren +383 49 400 377 info@dentaristo.com

Gülüşünüz Sizi Anlatır.

Diş Protezler

Protez: Günlük yaşamımızda yaşam kalitemizi arttıran dişlerimizi çeşitli nedenlerden dolayı kaybetmek zorunda kalabiliriz. Kaybettiğimiz dişlerimizin fonksiyonunu tekrar kazanmak ve estetik açıdan eski halimize dönmek için kliniğimizde hastalarımıza diş protezi tedavisi uyguluyoruz. Böylelikle büyük oranda kaybedilen ağız sağlığı düzeltilirken toplum içinde eksik ya da harap olmuş dişlerle yaşamak zorunda kalan bireylerin psikolojik açıdan da desteklenmesi sağlanır. Çünkü bu şekilde yaşamlarını (bir süre de olsa) sürdürmek zorunda kalan bireyler, öncelikle gülmeyi unuturlar.

Dentaristo yla gülüşünüzü geri kazanın, çünkü gülüşünüz sizi anlatır.

Hareketli Protezler Ne zaman tercih edilmelidir.
Tüm dişlerin veya kısmi dişlerin eksikliği durumunda, çeşitli nedenlerle implant tedavisi uygulayamadığımız hastalarımız estetik görünümünü ve ağız fonksiyonlarını tekrar kazanmak için hareketli protez yaptırabilir. Bu tür protezler hastanın kendisi tarafından çıkarılıp takılabildiği için hareketli protez denir.

Hareketli protezlerin yapılması ne kadar sürer
Hareketli protezlerin yapım aşaması ölçü ve çeşitli provalar için ortalama 5-6 seans ve yaklaşık 10 gün sürer. İlk takıldığında bazı vuruklar meydana gelebilir. Vuruklar giderildikten sonra hastanın belli bir alışma süresi vardı. Hasta alıştıktan sonra doğal dişleri gibi vazife görür.

Total (Tam) Protezler
Tüm dişlerin eksik olduğu (tam dişsizlik) durumlarında alt veya üst çenenin tamamına yapılan protez türüdür.  Böylece hastamızın dişlerinin yokluğundan dolayı kaybettiği çiğneme alışkanlığını geri kazandığı gibi konuşma bozukluğu ve estetik sorunlarını da giderilmiş olur.

Parsiyel (Bölümlü) Protezler
Kısmi dişsizlik durumlarında ağızdaki diğer sağlıklı dişlere metal tutucular yardımıyla tutturulan protez türleridir. Bu protez sayesinde sadece dişler değil, aynı zamanda kemik erimesine bağlı olarak miktarı azalan destek dokular da tamamlanış olur. Doğru planlanan bir protez aynı zamanda yaşla birlikte hastanın özellikle dudak ve yanak bölgelerinde meydana gelen yumuşak dokulardaki kırışıklık ve çökmeleri de bir miktar tolere eder.

İmplant Üstü Protezler
İmplant üstü protez, implant üzerine yerleştirilen sabit ya da hareketli protezlerdir. Kullanımı zor olan hareketli protezlerin yerine bakımı ve kullanımı kolay olan implant üstü protezler tercih edilmektedir. Ancak bazı durumlarda hastanın ağız yapısı veya çene kemiği yetersizliği gibi durumlarında veya ekonomik nedenlerden dolayı hastalarımıza hareketli total protezler uyguluyoruz. Uygulanan implant üstü hareketli protezler hasta tarafından çıkartılabilecek şekilde olabileceği gibi, yalnızca hekim tarafından çıkarılabilecek şekilde de olabilir.

İmplant Destekli hareketli protezlerin bakımı nasıl yapılır.
• İmplantdestekli hareketli protezler günde en az iki kez çıkarılarak temizlenmelidir ve gece çıkartılmalıdır.
• Aynı zamanda implant çevresi ve ataşmanlar da dikkatlice fırçalanarak temizlenmelidir.
• Protezlerin içinde bulunan lastikler zamanla gevşeyebilir bu lastikler basit bir işlemle değiştirildiğinde tutuculuk tekrar ilk günkü haline döner.
• İmplant yapıldıktan sonraki ilk bir yıl içerisinde, her 3-6 ayda bir diş hekiminizi temizlik ve kontroller için ziyaret etmelisiniz.