Rexhep Kabashi No.8 Bazhdarane - Prizren +383 49 400 377 info@dentaristo.com

Pedodonti

Çocuk Diş Hekimliği

Pedodonti Çocuk Diş Hekimliği
Pedodonti, diğer adıyla Çocuk Diş Hekimliği 0-14 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlığını korumayı ve oluşan hastalıkları tedavi etmeyi amaçlayan ana bilim dalıdır.

Bebeğimin ilk diş doktoru muayenesini ne zaman yaptırmalıyım?
Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organisation-WHO) ve Amerikan Pediatrik Diş Hekimleri Birliği (American Academy of Pediatric Dentistry-AAPD) ilk diş hekimi muayenesinin ilk diş çıktıktan sonra yapılmasını (genellikle 6 ay – 1 yaş arasında) önermektedir.

İlk çocuk diş hekimi muayenesinden önce dikkat etmemiz gerekenler nelerdir?
Tedavi öncesinde yapılmasından çok yapılmaması gerekenler daha büyük önem taşımaktadır.
• Tedavi öncesinde çocuğunuza “korkma, hiç acımayacak” gibi cümleler kurmayın. Bu tür cümleler çocukların bilinçaltında acıyabileceği fikrini doğurabilir.

• Çocuğunuza diş randevusundan sonra hediye ile ödüllendirmeyin. Ödüllendirme çocuğunuzun işlemi zor bir işlem olarak algılamasına neden olur.
• Çocuğunuza geçmişteki diş hekimi koltuğundaki iyi veya kötü deneyimlerinizden bahsetmemeniz daha yararlı olacaktır.
• Çocuğunuza; eğer doktora gitmezse dişlerinin daha çok çürüyeceği ve sonrasında iğne yapılıp çekilmek zorunda kalabileceği gibi korkutucu cümleler kurmayın. Çünkü tüm bu korkuttuğunuz işlemler bir gün çocuğunuzun gerek duyabileceği tedaviler olabilir.
• Diş hekiminin dişlerine bakmaktan başka hiçbir şey yapmayacağı konusunda da çocuğunuza söz vermeyin. Bırakın çocuğunuz ve çocuk diş hekimi ilk randevu için yapılacaklara beraber karar versinler.

İlk çocuk diş hekimi ziyaret edildiğinde neler yapılabilir?
İlk diş muayenesinde çocuk diş doktorlarının amacı; ayna ve ışık yardımıyla çocukların tüm dişlerine bakılır, var olan sorunları ve tedavi alternatifleri ebeveyn ile paylaşılır. En önemli konulardan biri olan beslenme ve koruyucu uygulamalar hakkında anne ve baba bilgilendirilir. Pedodontistler ilk diş muayenesinde canı yanmayan hatta oynanan oyunlar sayesinde çocuğunuzu diş hekimine alıştırır. Pedodontistlerin bu yaklaşımı diş hekimi fobisini kırmasına yardımcı olur.

Çocuğumu tedavi seanslarına getirirken neler yapmalıyım?
Çocuğunuzu tedavi randevularına özellikle anne-baba olarak sizlerin getirmesini tercih ediyoruz.
Çocuğunuzu tedavi randevusuna aksi söylenmediği sürece mutlaka tok getiriniz.
Diş tedavilerini çok uyumlu olarak yaptıran çocuklar, yoruldukları ve sıkıldıkları zaman bir anda çok uyumsuz olabilirler. Bu durum, sonraki randevularını da olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle çocuklarınıza ve hekiminize daha çok işlem yapılması yönünde ısrar etmeyin.
Çocuğunuz tedavi olurken ona “acıyor mu? yoruldun mu?” gibi motivasyonlarını bozabilecek sorular yöneltmeyin.

Makaleyi Yazan Hekim: Çocuk Diş Hekimi Neşve Kayabaşoğlu

Süt Dişleri
Süt dişleri bebek 6-8 aylıkken çıkmaya başlar, 2-2,5 yaşında çıkmaları tamamlanır ve 10-12 yaşına kadar ağzında kalırlar. Alt ve üst çenede 10’ar adet olmak üzere ağızda toplam 20 adet süt dişi bulunmaktadır. Bu dönem çocuğun büyüme ve gelişiminin en aktif olduğu dönem olduğundan süt dişleri çocuğun sağlıklı beslenmesinde büyük rol oynar.

Süt dişlerinin sürmesi 3 yaşında tamamlanır. Çocuğunuz artık büyümüştür. Bu dönemden 6 yaşına kadar çürük oluşmaması için dişlere bakım yapılması ve düzenli diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması önemlidir. 6 Ayda 1 kez, diş doktoruna giderek kontrol yapılması ve aynı zamanda çocuğunuzun diş doktoru ile ilişkisinin gelişmesi ve rahatlaması açısından önemidir.

Süt dişleri Önemli midir?
• Beslenmeye yardımcıdır.
• Konuşmaya yardımcıdır.
• Daimi dişler için yer tutucudur.
• Daimi dişlerin sürmesinde onlara rehberlik eder.
• Çene Yüz gelişimi için sağlıklı süt dişler gereklidir.

Süt Dişlerine Dolgu Yapılır mı?
Evet Yapılır. Dişteki çürük temizlendikten sonra süt dişlerine uygun dolgu materyalleri ile diş yeniden şekillendirilir.

Flour Uygulaması.
ABD ve diğer gelişmiş ülkelerde, çürük artışının önüne geçilebilmesinde en etkili yöntemin düzenli fluorid uygulamaları olduğu belirtilmektedir (The American Academy of Pediatric Dentistry – Guideline on Fluoride Therapy).

Flour Uygulaması nedir.
Fluor uygulaması başlangıç aşamasındaki çürükleri kontrol altına alabilmek, diş minesini zararlı asitlerden korumak ve yeni çürük oluşumunu önlemek için Diş yüzeyine uygulanan jel ya da cila Uygulamasıdır.
Çürük, uzun süre iyi fırçalanmayan dişlerin üzerine yerleşen mikroorganizmaların sebep olduğu bir olaydır. Çürükten korunmanın en etkili yolu elbette düzenli ve özenli diş fırçalama alışkanlığıdır.

Fluor uygulamasının yan etkisi var mı?
Doğru şekilde uyguladığında hiçbir yan etkisi yoktur.

Fluor uygulaması ağrılı ve kolay bir işlem midir?
Fluor uygulaması oldukça basit ve ağrısız bir koruyucu tedavidir. Çocuğun hekimi ile uyumuna bağlı olarak yaklaşık 3-5 dakika sürer.

Fissür Örtücü
Diş çürüklerinin genellikle başladığı nokta olan “fissür” yani dişin çiğneyici yüzeyinde bulunan oluklar, fissür örtücülerle kapatılarak henüz çürük oluşumu başlamadan önlem alınabilir. Fissür örtücü uygulaması, diş çürüklerine karşı etkili bir yöntemdir.

Fissür Örtücü Nedir
Azı dişlerinin çiğneme yüzeylerinde oluşan ve diş fırçasının ulaşamadığı olukları (fissür) kapatan koruyucu malzemeye fissür örtücü denir. Bu yöntemle, söz konusu çatlakların üstü kapatılarak burada bakteri birikintisi ve buna bağlı çürük oluşumu önlenmiş olur.

Fissür örtücünün dişe bir zararı ya da yan etkisi var mıdır?
Hayır hiçbir zararı ya da yan etkisi yoktur.

Fissür örtücü ağrılı ve kolay bir işlem midir?
Fissür örtücülerin yapımı oldukça kolay ve ağrısız bir işlemdir. Fissür örtücü yapımı çocuğun hekimi ile uyumuna bağlı olarak 3-5 dakikada yapılır.

Süt Diş Çekimi
Süt dişleri 6-8 yaşlarında değişmeye ve yerlerini kalıcı dişlere bırakmaya başlar. Diş değişimi 12 yaşına kadar devam eder.
Süt dişleri alttan gelen kalıcı dişin, kökünü eritmesi neticesinde sallanmaya başlar ve çoğunlukla kendiliğinden düşer. Bazen süt dişi sallanmaz, düşmez  ve alttan gelen diş farklı bir yerden ağızda belirir. Bu durumda süt dişinin çekilmesi gerekir.

Süt Diş çekimi zor bir işlem midir.
Hayır, fakat çekim sırasında ağrı oluşabilir, ağrı oluşmaması için anestezi yapılması gerekir.
Çoçuklar İğneden genellikle korkarlar, anestezi iğnesinin ağrısını minimuma indirmek için kliniğimizde ilk olarak el ile diş etine anestejik jel uygulanır ve bölge uyuşturulur ondan sonra anestezi uygulanarak çekim işlemi kolaylıkla gerçekleşilir.