Rexhep Kabashi No.8 Bazhdarane - Prizren +383 49 400 377 info@dentaristo.com

Gülüşünüz Sizi Anlatır.

Diş Eti Tedavileri

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda erişkinlerde diş kayıplarının %70′inden fazlası dişeti (periodontal) hastalıkları sonucudur. Bu hastalıklar erken dönemde teşhis edildiklerinde kolay ve başarılı bir şekilde tedavi edilebilirler. Bunun için 6 ayda bir diş kontrolünüzü ve ağız bakımı ve muayenesini yaptırmayı unutmayın. Dişeti hastalıklarının önlenmesi veya tedavisi; doğal dişlerin korunması, daha rahat çiğnemenin ve daha iyi bir sindirimin sağlanması gibi diğer faydaları da beraberinde getirir.

Dişeti (Periodontal) Hastalığı Nedir?
Dişeti hastalıkları, dişeti çevre dokuları ve çene kemiğini de etkileyen iltihabi hastalıklardır. Diş etleri ağzımızın ve dişlerimizin altyapısını oluşturur. Nasıl ki sağlam bir bina yapabilmek için sağlam bir temele ihtiyaç varsa; dişlerimiz veya üzerine yapılacak protez, lamina gibi restorasyonların da sağlıklı olabilmesi için sağlıklı diş etlerine ihtiyacı vardır. Sağlıklı diş eti açık pembe renklidir ve dişleri sıkıca sarar. Diş etleriniz sağlıksızsa, dişleriniz çürük olmasa bile bir gün dişlerinizi kaybedebilirsiniz demektir.

Dişeti Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
• Diş fırçalama sırasında kanayan dişetleri
• Kırmızı, şiş ve hassas dişetleri
• Dişlerden kolaylıkla ayrılabilen, uzaklaşan dişetleri
• Dişler ve dişetleri arasında iltihabi akıntı
• Sallanan veya giderek birbirinden uzaklaşan dişler (dişler arasında aralıkların oluşması veya mevcut aralıkların artması)
• Isırma sırasında alt ve üst dişler arasındaki ilişkilerin değişmesi
• Bölümlü protez uyumundaki değişiklik, bozulma.
• Sürekli kötü ağız kokusu

Diş Eti Hastalıklarının Tedavisi Ağrılı Bir İşlem midir?
Diş eti (Periodontal) hastalıkların tedavisi birkaç aşama gerektirebilir. Bu aşamaların bazıları anestezi altında yapılır ve hasta herhangi bir ağrı hissetmez. Tedaviden sonra dişlerde hassasiyetler olabilir. İyileşme sürecinden sonra bu hassasiyetler de ortadan kalkar.

Diş Taşı Temizliği
Diş Taşı Temizliği Diş etinin üzerinde gözle görünür halde bulunan diş yüzeyine yapışık diş taşı ve plağın uzaklaştırılması işlemidir. Bu işlem sırasında anesteziye gerek yoktur. Genellikle tek seansta tamamlanır.
Diş Temizliği Ne Kadar Sıklıkla Yapılmalıdır?Diş hekiminiz aksini söylemediği sürece 6 ayda bir diş temizliği yaptırmanızı öneririz. Bu süre doktorunuzun yapmış olduğu gözlemlere göre kısalıp uzayabilir.

Diş Temizliğinden Sonra Dişlerimin Rengi Değişir mi?
Diş temizliği işleminde dişler üzerinde biriken renklenmeler uzaklaşır. Buna bağlı olarak diş renginde bir açılma oluyormuş gibi hissedebilirsiniz. Aslında açığa çıkan dişinizin doğal rengidir. Dişlerinizin renginin tamamen açılmasını istiyorsanız beyazlatma yaptırmanız gerekmektedir.

Diş Eti Sağlığını Korumak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
• Özellikle sabah kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan önce günde en az iki defa dişler fırçalanmalıdır.
• Ara yüzlerin de temizlenebilmesi için diş ipi kullanılmalıdır.
• Plak oluşumunu önlemek için gargara kullanılmalıdır.
• Dil yüzeyi besinlerin birikimi için çok müsaittir.
• Ağız temizliğinin tamamlanabilmesi için dil yüzeyi de fırçalanmalıdır.
• Düzenli diş hekimi kontrolleri ihmal edilmemelidir.

Diş Eti Çekilmesinin Tedavisi Var mıdır?
Diş eti çekilmesinin tedavisi diş yüzeyinde meydana gelen hasarın ve hassasiyetin giderilmesi ile sağlanabilir. Eğer çekilme fazla ise diş eti cerrahisi yapılabilir.

Dişeti Estetiği (Pembe Estetik)
Kişilerde güzel ve estetik bir gülümseme sadece beyaz ve düzgün dişlerle sağlanamaz.  Karşıdan göze hoş gelen, temiz ve uyumlu bir gülüş elde etmenin ilk adımı dişler ve diş eti arasında gereken uyumun sağlanmasıyla oluşur. Kusursuz denilecek bir gülümseme için diş eti estetiği oldukça önemlidir.
Gülümsemenin hoş bir şekilde yapılabilmesi için dişlerin, diş etinin, çene ve dudakların bir uyum içinde olması gerekir. Diş eti estetiği konusunda sorunun varlığına göre farklı operasyon yöntemleri kullanılabilir. Gülümseme sırasında fazla miktarda görünen diş etleri şekillendirilirken, bazı diş etlerinin de biraz küçültülmesi gerekir.
Dentaristo’yla Gülüşünüzü keşfedin. Çünkü gülüşünüz sizi anlatır.