Rexhep Kabashi No.8 Bazhdarane - Prizren +383 49 400 377 info@dentaristo.com

Gülüşünüz Sizi Anlatır.

Kanal Tedavisi

Her dişin kök yapısında birçok farklılıklar bulunabilmektedir; standardın dışında fazladan kök ya da kanallar olabilir. Görünmeyen bir alan olduğu için de önceleri bu yapısal farklılıklar nedeniyle kanal tedavisinde başarısızlıklar yaşanabilmekteydi. Ancak günümüzde yeni cihazlar ve ekipmanlar sayesinde artık çok başarılı kanal tedavileri yapılabilmekte. Kliniğimizde çağın en son teknolojik imkânlarıyla üretilmiş Sirona 3D Endo Software programı sayesinde görülemeyen ve tahmin edilemeyen birçok değişik kanal yapısı üç boyutlu dijital ortamda görülebiliyor ve tedavi planlaması dijital olarak yapılabiliyor. Böylece kanal tedavisi gibi hasas bir tedavi profesyonel ekibimiz ve son teknolojik imkianlar sayesinde minimum hata ile yapılabiliyor.

Kanal Tedavisi Nedir.
Kanal tedavisi, dişin canlı dokusu olarak tanımladığımız pulpanın çeşitli nedenlerle kanal içerisinden temizlenip kanal boşluğunun şekillendirilerek doku dostu materyallerle doldurulmasıdır. Ancak kanal tedavisi hassa bir işlemdir.

Kanal tedavisi gerektiren diş çürükleri nasıl oluşur.
Her insanın ağızında bakteriler vardır. Bakteriler aldığımız birçok gıda ile birleşerek ağzımızda asitlerin oluşmasını sağlarlar. Bu oluşan asitler ağız hijyenimize önem vermezsek dişlerimize zarar verir ve dişlerin üst tabakasında (mine) çürük oluşmasına neden olurlar. Dişin üst tabakalarında oluşan çürükler tedavi edilmezse, bu çürükler dişin alt tabakasına (dentin) geçerler. Çürük yine tedavi edilmezse bu kez mikroorganizmalar pulpa tabakasını ve içindeki damar ve sinirleri harap ederek iltihabın oluşmasını sağlarlar.
Dişe gelen herhangi bir darbe (travma) sonucunda da diş sinirlerinin kopmasına ve zarar görmesine dolayısıyla iltihap oluşmasına neden olabilir.
Dişteki bu tip hastalıkların tedavisi ancak kanal tedavisi uygulanarak yapılmaktadır.

Bir dişe kanal tedavi gerektiğini nasıl anlarsınız?
• Dişinizde sıcak soğuk hassasiyeti,
• Özellikle geceleri hiçbir uyaran olmadan ağrı,
• Yemek yeme sırasında ağrı oluyorsa
• Sinirlerin ölmesi sonucu dişinizde renk değişimi,
• Apse oluşumu sonucu yüzünüzde şişlik,
• Bazı durumlarda hiçbir belirti olmaksızın yapılan dental ve radyolojik muayenelerde tedavi gerektiği anlaşılır

Kanal tedavisi ağrılı bir işlem midir?
Kök kanal tedavisi sırasında anestezi yapılacağı için hasta herhangi bir ağrı hissetmez.

Kanal tedavisi ne kadar sürer?
Dişin durumuna bağlı olarak kanal tedavisi bir ya da iki seansta yapılabilir. Enfekte olmuş bir diş için, enfeksiyonun tamamen ortadan kaldırıldığından emin olmak için birkaç seans gerekebilir. Komplike olmayan bir kanal tedavisi genellikle tek seansta tamamlanır.

Kanal dolgusu ve dolgu ayrı işlemler midir?
Kanal dolgusu, kök kanalının temizlenip doldurulması işlemidir. Dolgu işlemi ise dişin ağız içinde görünen kron kısmının harabiyet miktarına göre kompozit dolgu, inley, onley ya da kron ile restore edilmesidir.

Kanal tedavisi yenilenmesi
Steril koşullarda ve doğru yapılmış kanal tedavilerinin başarı oranı %90 – 95 arasındadır. Tedavi sırasında temizlenmeyen sinir dokusu kaldıysa, kök kanal dolgusunun ve üst dolgusunun yeterli yapılmadığı durumlarda kanal içerisine mikroorganizmaların sızmasıyla, tedavi sırasında perforasyon ya da kırıkların oluşmasıyla kök kanal tedavisinin başarısızlığından bahsedilir. Başarısız bir kanal tedavisini yemek sırasında dişlerde ağrı, sponton ağrı, kök ucunda şişlik ve kızarıklık belirtilerinden anlayabiliriz. Başarısız kanal tedavisi yenilenerek, tedavi tekrarlanır. Bu işlem yetersiz kalıyorsa apikal rezeksiyon işlemi uygulanarak, kök ucuna cerrahi olarak ulaşılır, enfeksiyon temizlenir ve kapatılır. Kanal tedavisi tekrarlanması ve cerrahi müdahele yetersiz kalırsa dişin çekimi düşünülmelidir.