Logo Loading

X-RAY

Panaromic X-Ray

Panoramic X-Ray is a type of dental examination that captures (on a single film) the entire mouth, including the teeth, upper and lower jaws and pathological formations very successfully. The most important characteristic is the detailed views that panoramic X-rays provide and helps the dentist by giving the correct diagnosis and treatment. Therefore, after the first examination on the patient, it is the most preferred method to determine the treatment path in case of need.

panoramik-rontgen
panoramik-rontgen

X-RAY

Panaromic X-Ray

Panaromik röntgen oldukça başarılı bir şekilde dişleri,  alt ve üst çeneyi, çene kemiklerindeki patolojik oluşumları gösteren bir film türüdür. En önemli özelliği gözle görülmeyen tüm detayları hekimin önüne sermesi ve doğru teşhis ve tedaviye yardımcı olmasıdır. Bu yüzden hastanın ilk muayenesi sonrasında ihtiyaç dâhilinde tedavi yolunu belirlemek için en çok tercih ettiğimiz bir yöntemdir.

sefalometrik-rontgen

X-RAY

Cephalometric X-Ray

A cephalometric X-ray is one type of dental X-ray that captures a full view of skull bones and soft tissues on a single film in anterior, posterior and lateral positions. Ceph x-rays are mostly taken from patients requiring orthodontic treatment or othognatic surgery.

sefalometrik-rontgen

X-RAY

Cephalometric X-Ray

Sefalometrik röntgen  ön, arka ve yan pozisyonlarda kafa kemikleri ve yumuşak dokular aynı filmde görüntüleyebilen bir dental röntgen çeşididir.Gelişen teknoloji sayesinde özellikle ortodonti tedavilerin de Dijital ortamda planlamasına olanak sağlıyor. Dijital ortamda yapılan bir tedavi planlaması sayesinde hem tedavi süreci kayıt altına alınabiliyor hem ölçümler profesyonelce yapılabiliyor hem de gelişim süreci detaylıca görülebiliyor.

X-RAY

CBCT 3D X-Rays

Many scientific studies conducted in recent years shows that panoramic X-rays, which are very widely used in dentistry, are not enough to detect many diseases. Therefore, many details that cannot be seen in panoramic X-rays can only be detected by dental tomography (3d X-rays).

3d-rontgen-tomografi
3d-rontgen-tomografi

X-RAY

CBCT 3D X-Rays

Son yıllarda yapılan birçok bilimsel araştırmada diş hekimliğinde çok yaygın olarak kullanılan panoramik röntgenlerin birok hastalık tespitinde yeterli olmadığıdır. Dolayısıyla Panoramik röntgenlerde görülemeyen birçok detay ancak ve ancak dental tomografilerle (3d röntgenlerle) tespit edilebilmektedir.

Video Sunumu

Phone

+383 49 400 377

+383 38 728 600

E-mail

x-ray@dentaristo.com

Clinic Address

Rexhep Kabashi Nr.8, Bazhdarane Prizren/Kosovo

Buy a ticket for a medical conference
Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat